ویژگی های ضدیخ استاندارد

معمولا اکثر ما فقط با آغاز فصل سرما به فکر ضدیخ برای خودرو می افتیم. اما باید بدانیم که وجود این مایع در رادیاتور خودرو، در تمامی فصول لازم است! در ادامه علت این موضوع و کلیه مطالب پیرامون آن را بررسی کرده و به ویژگی های ضدیخ استاندارد و زمان و نحوه تعویض آن می پردازیم. با دانستن این مطالب ساده می توانید در تمامی فصول و بخصوص فصل زمستان از آسیب های جبران ناپذیر به خودرو جلوگیری نمایید.

ضدیخ چیست و چگونه عمل می کند؟

ضدیخ (ضدجوش) مایعی است بر پایه الکل که از اتیلن گلیکول ساخته می شود. این مایع که در بازار به رنگ های سبز، قرمز، آبی یا نارنجی یافت می شود، جهت جلوگیری از یخ زدگی در فصل سرما و همچنین جلوگیری از جوش آوردن خودرو در فصل گرما استفاده می شود.

ضدیخ به عنوان یک ناخالصی باعث می شود نقطه ذوب و نقطه ی جوش آب داخل رادیاتور تغییر کند. همانطور که می دانید آب خالص در دمای صفر درجه سانتیگراد شروع به یخ زدن و در دمای 100 درجه سانتیگراد شروع به جوشیدن می کند. ضدیخ باعث می شود که دمای انجماد آب کاهش پیدا کرده و آب مثلا در دمای منفی 10 درجه شروع به یخ زدن کند. از طرفی دیگر دمای جوش آب رادیاتور را افزایش داده و باعث می شود آب مثلا در دمای 110 درجه شروع به جوشیدن کند. این امر باعث جلوگیری از یخ زدگی و یا جوش آوردن موتور خودرو می شود.

لازم به ذکر است که این دماها (یخ زدن و جوش آوردن) به نسبت مخلوط کردن ضدیخ در آب بستگی دارد. این نسبت با توجه به دفترچه راهنمای خودرو و جغرافیای منطقه ای متغیر است. معمولا ضدیخ و آب را به نسبت 50 ، 50 مخلوط می کنند.

همانطور که می دانید قطعات فلزی در تماس با آب دچار خوردگی و اکسیداسیون می شوند. این عمل به مرور باعث اختلال در عملکرد موتور و خسارات جبران ناپذیری می شود. یکی از ویژگی های ضدیخ استاندارد ، جلوگیری از اکسیداسیون و خوردگی قطعات فلزی داخل موتور می باشد. وجود ضدیخ همچنین باعث کاهش رسوبات و گردش منظم مایع خنک کننده شده و از داغ شدن بیش از حد قطعات موتور خودرو جلوگیری می کند.

ویژگی های ضدیخ استاندارد

 1. کاهش حداکثری دمای انجماد در فصول سرد سال و جلوگیری از یخ زدگی مایع خنک کننده (تا دمای منفی 40 درجه)
 2. افزایش دمای جوش در فصول گرم سال و جلوگیری از جوش آوردن مایع خنک کننده (تا دمای 120 درجه)
 3. خاصیت ضد اکسیداسیون و خورندگی در جهت حفظ قعات فلزی موتور خودرو
 4. خاصیت ضد اشتعال زایی و احتراق (آتش نگیرد)
 5. در صورت پاشیده شدن روی بدنه یا قطعات موتور صدمه وارد نکند.
 6. با کاهش رسوبات باعث تسهیل در سیستم گردش مایع خنک کننده شود.
 7. بوی بدی نداشته و سمی نباشد.
 8. حتما دارای نشان استاندارد و پلمپ شده باشد.

**********کارشناسی خودرو در محل***********

زمان تعویض ضدیخ

زمان و نحوه تعویض ضدیخ

ضدیخ مایع رنگی (معمولا سبزرنگ) و شفافی است که بهتر است به صورت سالانه تعویض شود. در غیر این صورت همانند روغن موتور خودرو کارایی خود را از دست می دهد. اگر مایع ضدیخ به رنگ کدر یا قهوه ای رنگ در آمده است حتما باید فورا تعویض شود. زیرا به تعویق انداختن این کار باعث بروز مشکلات اساسی در قطعات موتور خودرو می شود. از جمله ویژگی های ضدیخ استاندارد حفظ خاصیت و شفافیت در طول دوره مجاز می باشد که  حداکثر زمان 2 سال یا 60 هزار کیلومتر می باشد!

مراحل تعویض ضدیخ

بهتر است جهت تعویض ضدیخ به مکانیکی ها یا افراد متخصص مراجعه نمایید. اما در صورت عدم دسترسی به این افراد می توانید با دنبال کردن مراحل زیر خودتان این کار را انجام دهید.

 1. اجازه دهید موتور خودرو کاملا سرد شود. (زیرا در صورت داغ بودن موتور خودرو، با باز کردن درب رادیاتور یا منبع ذخیره ممکن است آب داغ بیرون زده و خطرساز شود)
 2. جداکردن درپوش هواگیری را از شلنگ
 3. بازکردن در منبع انبساط
 4. خارج شدن ضدیخ فعلی ( به اندازه ای اجازه تخلیه دهید که مایع به انتها نرسد (حدودا یک بند انگشت مانده) و بدین ترتیب هوا وارد شلنگ خروجی نمی شود.)
 5. پرکردن منبع انبساط با ضدیخ جدید تا پرشدن کامل آن
 6. اجازه دهید به اندازه ی یک بند انگشت ضدیخ پایین برود.
 7. دوباره ضدیخ را داخل منبع بریزید تا کاملا پر و لبریز شود.
 8. اگر ضد یخ خروجی از شیر هواگیری به رنگ روشن و شفاف بود، اجازه دهید ضدیخ داخل منبع انبساط به  حد وسط (ماکسیمم مجاز) برسد.
 9. بستن شیر هواگیری
 10. بستن در منبع انبساط
 11. روشن کردن خودرو و چک کردن فن خنک کننده خودرو
 12. چک کردن میزان ضدیخ منبع انبساط پس از سرد شدن کامل موتور خودرو و اضافه کردن مایع ضدیخ یا آب مخصوص رادیاتور در صورت کم شدن

کانال آپارات کارشناسی آرتا | اینستاگرام کارشناسی آرتا |

1 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *