معرفی انواع آپشن های خودرو

معرفی انواع آپشن های خودرو

یکی از جذابیت های خودرو های جدید که در دهه های گذشته کمتر مورد توجه خودروسازان و مصرف کنندگان بوده، آپشن های خودرو است. این موضوع آنچنان رقابتی میان سازندگان خودروهای مختلف ایجاد کرده که شاید کمتر کسی تصور میکرد. تا جایی که حتی گاهی کیفیت موارد فنی اتوموبیل نیز فدای این رقابت می شود. شاید بتوان گفت همین خودروهای چینی که امروزه در بازار خودروی کشورمان جولان می دهند حاصل همین نوع نگاه است. با این حال کمپانی های بزرگ دنیا، ایده های جذابی برای خودروهای تحت برند خود در نظر می گیرند. در ادامه به معرفی انواع آپشن های خودرو می پردازیم. همچنین کارشناسی آرتا به صورت تخصصی اقدام به کارشناسی آپشن های خودرو کرده است.

درخواست کارشناسی آپشن های انواع خودرو (ایرانی- خارجی) | کارشناسی آرتا

 

کروز کنترل هوشمند (Adaptive Cruise Control)

معرفی انواع آپشن های خودرو - کروز کنترل

کروز کنترل هوشمند چیست؟

یکی از آپشن هایی که هنگام خرید خودرو توجه هر خریداری را جلب میکند، تکنولوژی کروز کنترل است. این تکنولوژی جذاب در واقع به سال 1788 بر میگردد. جیمز وات همراه با متئو بولتون برای تنظیم و کنترل میزان سوخت رسانی به موتورهای بخار از سیستمی مشابه به کروز کنترل های امروزی بهره بردند. بدین ترتیب میزان سوخت ورودی به موتورهای بخار را تنظیم کرده و ازاین طریق سرعت را ثابت نگه می داشتند.

با تکامل این تکنولوژی طی سالیان گذشته امروزه شاهد نسل جدید کروز کنترل هوشمند (Adaptive cruise control) هستیم. این سیستم با حسگرهای هوشمند قابلیت تشخیص فاصله با اتومبیل جلویی را دارد. عملکرد این نوع از کروز کنترل مانند کروز کنترل معمولی است. یعنی سرعت خودرو را بر اساس سرعت مورد نظر راننده تنظیم می کند. با این تفاوت که این نوع از کروز کنترل به دلیل داشتن سنسورهای هوشمند سرعت خودرو را با توجه به فاصله خودروی جلویی تنظیم می کند. به عبارتی دیگر در صورتی که فاصله با خودروی جلویی از حد مجاز کاهش یابد، سرعت خودرو به صورت هوشمندانه کم شده و از تصادف احتمالی جلوگیری می نماید.

با ادامه ی معرفی انواع آپشن های خودرو همراه باشید.

استارت بدون نیاز به کلید (Keyless Entry)

معرفی انواع آپشن های خودرو - استارت بدون نیاز به کلید

استارت بدون نیاز به کلید چیست؟

این سیستم برای اولین بار در سال 1982 در شرکت خودروسازی رنوی فرانسه بکار گرفته شد و پس از آن خودروسازی جنرال موتورز نیز از این تکنولوژی بهره برد. این سیستم با استفاده از امواج رادیویی کدهای تعیین شده ای را از سوئیچ خودرو به ایموبلایزر می فرستد و امکان قفل یا باز کردن درب های خودرو و همچنین خاموش و روشن کردن موتور را بدون نیاز به کلید میسر می سازد.

این سیستم به گونه ای عمل می کند که راننده با دردست داشتن سوئیچ یا کارت هوشمند خودرو هنگامی که به فاصله یک متری خودرو می رسد ابتدا قفل درب ها به صورت اتوماتیک باز شده و سپس با وارد شدن به داخل خودرو راننده می تواند براحتی و با فشردن دکمه استارت خودرو را روشن نماید.

پارک هوشمند اتوماتیک (َAuto park)

معرفی انواع آپشن های خودرو - اتوپارک

اتوپارک چیست؟

 

در ادامه ی معرفی انواع آپشن های خودرو، یکی از بروزترین آپشن های خودرو را بررسی میکنیم. سیستم پارک هوشمند اتوماتیک خودرو  اولین بار در فرانسه مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم هوشمند پارک یا دستیار هوشمند پارک که در زبان انگلیسی Intelligent Parking Assist نامیده می شود در سه حالت پارک دوبل، پارک سنگ چین (پارک L) و خروج از پارک دوبل به راننده کمک می کند. با روشن شدن این سیستم توسط راننده، خودرو با بررسی فضای خالی موجود جهت پارک کردن و در صورت مهیا بودن شرایط، پیغامی را روی صفحه نمایش خودرو نشان می دهد و پس از آن تمامی مراحل لازم جهت پارک کردن خودرو به راننده نمایش داده می شود و بدین ترتیب خودرو به راحتی پارک می شود.

سیستم تهویه صندلی های خودرو

معرفی انواع آپشن های خودرو - تهویه گرم کن و سرد کن صندلی

تهویه گرم کن و سرد کن صندلی چیست؟

بی شک صندلی های خودرو یکی از مهمترین اجزای داخلی خودرو می باشند. زیرا راننده و سرنشینان از بدو ورود به خودرو تا لحظه خارج شدن از آن باید روی صندلی های خودرو قرار بگیرند. صندلی هایی که علاوه بر امنیت باید آسایش کافی را برای سرنشینان فراهم کنند.

یکی از بروزترین آپشن های خودرو جهت آسایش سرنشینان سیستم گرم کن و سردکن صندلی (تهویه صندلی) می باشد. این سیستم قابلیت تنظیم دمای صندلی را دارد که علاوه بر اینکه احساس راحتی به راننده و سرنشینان القا می کند از لحاظ پزشکی و بهداشتی و جلوگیری از کمردرد و عرق سوز شدن نیز تاثیر بسزایی دارد. در زیر این صندلی ها چندین فن بکار گرفته شده که باعث ایجاد جریان هوا می شوند. جهت ایجاد گرما یا سرما نیز دو ساختار متفاوت وجود دارد. برخی از خودروسازان از سیستم تهویه اصلی خودرو بهره می گیرند و برخی دیگر نیز به صورت مجزا زیر صندلی ها سیستم تهویه کوچکی را قرار می دهند و بدین ترتیب گرما یا سرمای لازم جهت سرمایش یا گرمایش صندلی های خودرو را تامین می کنند.

سانروف و انواع آن

معرفی انواع آپشن های خودرو - سانروف و انواع آن

سانروف چیست؟

در حالت کلی به قسمتی از سقف خودرو که به منظور ورود نور یا هوا ایجاد شده باشد سانروف (sunroof) می گویند که معمولا شفاف هستند و در دو حالت ثابت و یا با قابلیت باز و بسته شدن موجودند. سانروف ها از جنس شیشه هستند و تقریبا یک سوم فضای سقف خودرو را اشغال می کنند و در دو حالت برقی و دستی تعبیه می شوند. البته حالت دستی سانروف در خودروهای امروزی منسوخ شده است. در ادامه انواع مختلف سقف سانروف را معرفی می کنیم.

۱.سانروف پاپ آپ(Pop-up):

سقف این نوع سانروف به صورت پنجره ای ساده می باشد و با بلند کردن صفحه آن رو به بالا باز می شود. معمولا باز و بسته کردن آنها به صورت دستی بوده و با زاویه به سمت جلوی خودرو قرار می گیرند. امکان جدا کردن کامل صفحه در این نوع سانروف وجود دارد.

۲.سانروف اسپولیر(Spoiler):

این نوع سانروف که برای خودروهای با سقف کوچک مناسب است به صورت کشویی باز و بسته می شود و صفحه آن در بیرون از سطح خارجی سقف قرار دارد.

۳.سانروف داخلی(In- Built):

صفحه این نوع سانروف بین سطح خارجی و داخلی خودرو قرار می گیرد و به صورت کشویی باز و بسته می شود، به طوری که پنل درون سقف با حرکت به سمت عقب وارد فضای خالی بین دو لایه سقف شده و امکان ورود نور و هوا را فراهم می سازد. این سقف سانروف در ابتدا از جنس فلز ساخته می شد ولی امروزه از جنس شیشه ساخته می شود.

۴.سقف های تاشونده(Folding):

صفحه این نوع از سانروف از جنس شیشه بوده و دارای سطح دومی نیز هستند که از جنس پارچه برزنتی می باشد و راننده باید بعد از باز شدن سطح شیشه ای پارچه برزنتی را به صورت دستی جمع نماید.

۵.سانروف جدا شونده(Removable):

در این نوع سانروف امکان جدا شدن پنل های سقفی به طور کامل وجود دارد و معمولا در خودروهای نسبتا گران قیمت و با ابعاد بزرگ کاربرد دارد.

۶.سانروف چشم‌انداز (Panoramic Sunroof):

این نوع از سانروف ها از جدیدترین و بروزترین نوع سانروف هستند. ساختار آنها به گونه ای است که از دو عدد شیشه بزرگ جداگانه و در کنار هم تشکیل شده اند و امکان باز و بسته کردن هرکدام به صورت جداگانه یا همزمان وجود دارد. به تعبیری این نوع از سانروف هم برای سرنشینان جلو و هم سرنشینان عقب طراحی شده است.

—معرفی انواع آپشن های خودرو – کارشناسی آپشن خودرو – گروه کارشناسان آرتا—

دوربین 360 درجه

معرفی انواع آپشن های خودرو - دوربین 360 درجه

دوربین 360 درجه چیست؟

این سیستم با استفاده از بروزترین تکنولوژی، دوربین های کمکی خودرو را ارتقا بخشیده و امکانات و قابلیت های ویژه ای را در اختیار رانندگان قرار می دهد. در این سیستم یک نرم افزار خاص اطلاعات بدست آمده از دوربین ها و سنسورها را پردازش کرده و یک نمای کلی و به صورت 360 درجه از فضای بیرونی خودرو را در اختیار راننده قرار می دهد. این سیستم از چهار دوربین مجزا تشکیل شده است که در جلو و غقب خودرو و زیر آینه های جانبی نصب شده اند. راننده با استفاده از این قابلیت و دریافت تصاویر با دقت بالا از این سیستم، توانایی بیشتری در کنترل خودرو دارد و می تواند دید کاملی را در فضاهای باریک و هنگام پارک کردن خودرو تجربه کند.

سیستم کنترل پایداری خودرو (Electronic Stability Control) :

معرفی انواع آپشن های خودرو - سیستم کنترل پایداری

سیستم کنترل پایداری چیست؟

سیستم کنترل پایداری خودرو که به اختصار ESC نامیده می شود از جمله بروزترین آپشن های خودرو در زمینه افزایش ایمنی محسوب می شود که برای اولین بار در سال 1987 میلادی در کشور آلمان و کارخانه بوش معرفی شد و پس از آن در اوایل دهه 90 میلادی بر روی خودروهای بنز و بی ام دبلیو مورد استفاده قرار گرفت و سپس به سایر خودروسازی های مشهور جهان راه یافت. این آپشن به حدی در افزایش ایمنی خودرو در جاده های لغزنده و همچنین پیچ های تند مورد اهمیت است که از سال 2012 در کشور آمریکا به یک استاندارد اجباری تبدیل شد.

عملکرد این سیستم به گونه ای است که در صورت فعال شدن مانع از انحراف خودرو از مسیر اصلی جاده می شود. به عبارتی دیگر هرگاه خودرو بر اثر لغزندگی جاده یا قرارگرفتن در پیچ های تند از مسیر خود منحرف شود این سیستم وارد عمل شده و از انحراف خودرو جلوگیری و خودرو را وارد مسیر اصلی می کند.

—معرفی انواع آپشن های خودرو – کارشناسی آپشن خودرو – گروه کارشناسان آرتا—

سیستم کنترل در سربالایی و سراشیبی

معرفی انواع آپشن های خودرو - کنترل در سربالایی و سرپایینی

کنترل در سربالایی و سرپایینی چیست؟

سیستم کنترل خودرو در سربالایی (Hill-start Assist Control) که به اختصار HAC نامیده می شود، جهت کنترل خودرو در شیب (سربالایی) تعبیه شده است. هنگامی که خودرو در سربالایی متوقف است تا زمانی که راننده اقدام به گاز دادن و حرکت به سمت جلو نکند، این سیستم با کمک سنسورهای پیشرفته ی شیب سنج از حرکت خودرو به سمت عقب جلوگیری می کند.

سیستم مشابه دیگر، سیستم کنترل خودرو در سرپایینی (Hill Descent Control) می باشد که به اختصار HDC نامیده می شود. عملکرد این سیستم به گونه ایست که سرعت خودرو را در هنگام پایین آمدن از سرپایینی کنترل می کند. هنگامی که خودرو در سرپایینی قرار دارد این سیستم به کمک سنسورهای خاصی،شیب را سنجیده و به محض اینکه راننده پدال ترمز را رها کند، مانع از حرکت خودرو به سمت پایین می شود و خودرو درست در همان نقطه متوقف می گردد و تا زمانی که راننده دوباره پدال گاز را فشار ندهد خودرو به هیچ وجه حرکت نمی کند.

—معرفی انواع آپشن های خودرو – کارشناسی آپشن خودرو – گروه کارشناسان آرتا—

سیستم حافظه تنظیمات صندلی خودرو

معرفی انواع آپشن های خودرو - حافظه صندلی خودرو

حافظه صندلی خودرو چیست؟

این سیستم این امکان را برای راننده فراهم می کند که صندلی و آینه های جانبی خودرو را به با توجه به سلیقه خود درحالت ایده آل تنظیم و در حافظه صندلی خودرو ذخیره کند. اجزای این سیستم شامل موتور الکتریکی صندلی، کامپوتر ذخیره ی حافظه صندلی و کلید اجرای دستور تنظیمات می باشد. امکان ذخیره و ثبت معمولا برای سه نفر تعبیه شده است، اما در خودروهای گران قیمت و لوکس تمام سرنشینان و راننده می توانند از این آپشن بهره مند گردند. به گونه ای که راننده یا هریک از سرنشینان می توانند با کلیک مموری اختصاصی، تنظیمات صندلی و آینه های جانبی را به دلخواه خود درآورند.

—معرفی انواع آپشن های خودرو – کارشناسی آپشن خودرو – گروه کارشناسان آرتا—

اتو هلد (Auto Hold)

معرفی انواع آپشن های خودرو - اتوهلد

اتوهلد چیست؟

تجربه رانندگی در ترافیک و مسیرهایی که نیاز به توقف و حرکت پی در پی دارد، تجربه بسیار تلخ و زجرآوری است که باعث ایجاد خستگی روح و جسم راننده می شود. در این گونه مواقع سیستم اتوهلد به کمک راننده می شتابد و رانندگی در ترافیک را آسان می نماید. در واقع هنگامی که خودرو در ترافیک قرار دارد راننده مجبور است دفعات زیادی ترمز بگیرد و سپس اهرم دنده را خلاص (حالت N) کرده و برای حرکت مجدد اهرم دنده را در حالت حرکت (حالت D) قرار داده و پدال گاز را فشار دهد. تکرار این چرخه بسیار خسته کننده و کسالت بار است.

اتوهلد، آپشن ضد خستگی!

سیستم اتوهلد به عنوان یکی از بروزترین آپشن های خودرو در اینگونه مواقع نقش موثری را ایفا می کند. با فعال شدن این سیستم توسط راننده در ترافیک، به محض فشردن پدال ترمز و توقف کامل خودرو این سیستم به صورت اتوماتیک ترمز دستی را ثابت نگه داشته و راننده مجبور نیست پدال ترمز را پایین نگه دارد. سپس جهت حرکت دوباره خودرو تنها کافیست راننده پدال گاز را فشار دهد، زیرا این سیستم به صورت خودکار ترمز دستی را رها کرده و خودرو به حرکت در می آید.

سیستم اتوهلد همچنین زحمت راننده جهت تعویض حالت دنده را نیز برطرف کرده است، یعنی لازم نیست راننده هنگام توقف خودرو، دنده را در حالت خلاص (حالت N) قرار دهد و همچنین لازم نیست جهت حرکت دوباره دنده را در حالت حرکت (حالت D) قرار دهد. در نتیجه این سیستم زحمت راننده در ترافیک را به حداقل می رساند. کارایی این سیستم در مسیرهایی که شیبدار هستند بسیار بیشتر جلوه می کند، زیرا در حالت عادی ممکن است خودرو هنگام حرکت در سطج شیب دار کمی به سمت عقب حرکت کند اما با فعال شدن این سیستم خودرو کوچکترین حرکتی به سمت عقب نخواهد داشت.

—معرفی انواع آپشن های خودرو – کارشناسی آپشن خودرو – گروه کارشناسان آرتا—

سیستم هشدار نقطه کور (Blind Spot Monitor)

معرفی انواع آپشن های خودرو - سیستم هشدار نقطه کور

سیستم هشدار نقطه کور که به اختصار BSM نامیده می شود یکی از بروزترین آپشن های خودرو می باشد که امروزه در بین خودروسازان مورد توجه قرار گرفته است، زیرا ایمنی در هنگام رانندگی را به شدت افزایش می دهد. آینه های جانبی خودرو اگرچه تصویری از پشت خودرو را نمایش می دهند ولی دارای نقاط کوری هستند که از دید راننده پنهان می ماند و در صورتی که وسیله نقلیه ای در این نقاط قرار بگیرد راننده آنها را نمی بیند و خطر برخورد و تصادف افزایش می یابد. به خصوص در مواقعی که راننده تصمیم به تغییر لاین در اتوبان را دارد.

این سیستم با استفاده از سنسورهایی که در سپر عقب یا زیر آینه های جانبی خودرو تعبیه می شوند، دائما امواجی را منتشر می کند و در صورت تشخیص وسیله نقلیه در نقاط کور خودرو ، از طریق پیغامی به راننده هشدار می دهد تا از ایجاد تصادف جلوگیری کند. این سیستم تنها جهت هشدار به راننده تعبیه شده است و دخالتی در رانندگی ندارد. اما در برخی از خودروهای لوکس مانند بی ام دبلیو سری 7 و وولو این سیستم به محض تشخیص برخورد مسیر خودرو را تغییر داده و مانع تصادف می شود! قابل ذکر است که این هشدار ممکن است روی صفحه نمایش یا آینه های جانبی خودرو به راننده نمایش داده شود.

—معرفی انواع آپشن های خودرو – کارشناسی آپشن خودرو – گروه کارشناسان آرتا—

سیستم دنده پشت فرمان یا شیفتر دنده (Paddle shifter)

معرفی انواع آپشن های خودرو -

این سیستم در خودروهایی مورد استفاده قرار می گیرد که دارای گیربکس اتوماتیک از نوع تیپ ترونیک می باشند و این امکان را فراهم می سازد که راننده بتواند به صورت دستی هم دنده را تعویض نماید. اولین بار شرکت خودروسازی فراری در سال 97 میلادی از تکنولوژی پدل شیفتر یا دنده پشت فرمان رونمایی کرد و پس از آن در بی ام دبلیو و آلفا رومئو مورد استفاده قرار گرفت و جهانی شد.

این سیستم دارای دو پدل پشت فرمان می باشد، یکی برای افزایش و دیگری برای کاهش دنده و به راننده این امکان را می دهد که در کمترین زمان و  بدون نیاز به برداشتن دست خود از روی فرمان، دنده را تعویض نماید. ضمنا جهت قرار گرفتن دنده در حالت خلاص کافیست راننده هر دو پدل را باهم فشار دهد.

—معرفی انواع آپشن های خودرو – کارشناسی آپشن خودرو – گروه کارشناسان آرتا—

سیستم شارژر وایرلس گوشی موبایل

معرفی انواع آپشن های خودرو -

این سیستم از نسل جدیدی از شارژرها با عنوان Qi و Airfuel بهره می برد و امکان شارژ گوشی بدون نیاز به کابل و پورت USB را فراهم می کند. به محض قرار گرفتن گوشی در محل تعبیه شده ، این شارژر وایرلس انرژی الکتریکی را توسط میدان مغناطیسی به باتری گوشی رسانده و باعث شارژ باتری گوشی همراه می شود. البته باید توجه داشت که گوشی های هوشمند باید این قابلیت را داشته باشند تا امکان شارژ وایرلس توسط خودرو فراهم شود.

سیستم هشدار خواب آلودگی (Drowsiness Detection System)

معرفی انواع آپشن های خودرو -

 

طبق آمارهای موجود عامل بیشتر تصادفات  و تلفات شدید جاده ای مربوط به خواب آلودگی رانندگان می باشد. سیستم هشدار خواب آلودگی برای جلوگیری از این تصادفات مرگبار برای اولین بار در شرکت خودروسازی وولو که یکی از برترین شرکت های خودروسازی در زمینه ایمنی و آسایش خودرو می باشد، مورد استفاده قرار گرفت.این سیستم از دوربین پردازشی کوچکی در مقابل فرمان استفاده می کند که در تمام مراحل رانندگی تصویر صورت راننده را پوشش می دهد و با ثبت تصاویر لحظه ای و پردازش تصاویر، به محض اینکه متوجه خواب آلودگی در چهره راننده شود، پیغام های هشداری را به صدا درآورده و راننده را از حالت خواب آلودگی خارج می نماید.

—معرفی انواع آپشن های خودرو – کارشناسی آپشن خودرو – گروه کارشناسان آرتا—

سیستم مکان یاب ( GPS Navigation System)

معرفی انواع آپشن های خودرو -

این سیستم در مواقع ضروری درجهت مسیریابی و یافتن مکان فعلی و مکان مقصد به راننده کمک می کند. با فعال شدن این آپشن ردیابی ماهواره ای از طریف GPS  صورت گرفته و راننده می تواند از طریق صفحه نمایش خودرو، نقشه و مسیر مورد نظر را مشاهده نماید. و حتی در مواقع ضروری امکان ارسال کمک و ردیابی را برای راننده فراهم می سازد.

سیستم دید در شب خودرو (Night Vision)

معرفی انواع آپشن های خودرو

این سیستم برای اولین بار توسط شرکت جنرال موتورز و روی زیر مجموعه پرطرفدارش یعنی کادیلاک معرفی شد و بعدها مورد توجه سایر خودروسازان نیز قرار گرفت. در این سیستم از نور نامرئی مادون قرمز استفاده می شود که دارای قابلیت تشخیص موانع متحرک از روی حرارت تولیدی آنها می باشد. این سیستم با توجه به طول موج مادون قرمز در سه بازه مختلف دسته بندی می شود. نزدیک به مادون قرمز (NIR)، مادون قرمز متوسط (MIR) و دور از مادون قرمز (ّFIR).

سیستم فعال یا (NIR) که در خودروهای مرسدس بنز مورد استفاده قرار می گیرد، با انتشار نور مادون قرمز تصویر واضح و پرنوری از اجسام را نمایش می دهد. این سیستم دقیقا مشابه سیستمی است که در ارتش های نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. برخلاف این سیستم، سیستم غیرفعال یا (FIR) که در خودروهای بی ام دبلیو مورد استفاده قرار می گیرد، تنها تصاویر را براساس گرمای اجسام متحرک و به حالت نگاتیو نمایش می دهد و مانند سیستم (NIR)، تصاویر واضح و روشن نیستند.در نتیجه سیستم (NIR) علاوه بر وضوح تصویر بالاتر نسبت به سیستم (FIR)،،برای تشخیص اجسام نیازی به حرارت و دما ندارد و می تواند موانع و اجسام بی جان هم نمایش دهد.


در صورت هرگونه پرسش درباره ی معرفی انواع آپشن های خودرو، با ما تماس بگیرید.


کانال آپارات آرتا | صفحه ی اینستاگرام آرتا | فهرست قطعات خودرو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *