مزایا و معایب ریمپ خودرو

خودروهای امروزی دارای یک کامپیوتر کوچک به نام ای سی یو (ECU) هستند.  ECU مخفف Electronic Control Unite به معنی واحد کنترل الکترونیک خودرو می باشد. این قطعه وظیفه ی کنترل و هدایت انژکتور خودرو را برعهده دارد. ECU با کمک سنسورهایی که به موتور متصل هستند، وضعیت خودرو را تحلیل کرده و خروجیهای لازم را به انژکتورها و…ارسال می کند. شرکت های خودروسازی با در نظر گرفتن شرایط خاص،به تنظیم نرم افزاری ECU پرداخته و ازاین طریق موتور را تنظیم می کنند. این شرایط شامل قوانین و محدودیت ها، شرایط آب و هوایی، کیفیت و استاندارد سوخت می باشد. بنابراین تنظیمات ای سی یو با در نظر گرفتن فاکتورهای خاص و پارامترهای کمی و کیفی گوناگون، توسط کمپانی ها اعمال می شود.  در ادامه این مقاله با توضیح ریمپ (remap) به بررسی مزایا و معایب ریمپ خودرو می پردازیم.

 

—فروش خودروی شما در کمترین زمان و کارشناسی کامل توسط کارشناسی آرتا—

ریمپ چیست؟

ریمپ ای سی یو

مزایا و معایب ریمپ خودرو

به طور خلاصه ریمپ به مجموعه ای از تنظیمات مجدد نرم افزاری و همچنین تغییرات پارامتری ECU خودرو گفته می شود که موجب افزایش بازدهی موتور خودرو و ارتقای میزان بهروه وری آن می شود.

همانطور که قبلا ذکر کردیم شرکت های خودروسازی یک نوع تنظیمات نرم افزاری را برای ای سی یو خودروها در نظر گرفته و با همان تنظیمات یکسان، خودرو ها را به مناطق مختلف ارسال می کنند. اما مناطق مختلف جغرافیایی به علت اختلاف دما و فشار و شرایط جوی با هم متفاوتند. با این حال ای سی یو خودرو عملکرد یکسانی را در تمام مناطق جغرافیایی اعمال می کند. این امر ممکن است باعث اختلال و کاهش بازدهی موتور خودرو شود. در این صورت با ریمپ کردن ای سی یو خودرو می توان میزان و زمان پاشش بنزین، جرقه زدن شمع ، زمان راه اندازی فن و … را تنظیم مجدد نمود و ازین طریق بازدهی خودرو را با توجه به شرایط جوی افزایش داد.

ریمپ چگونه بازدهی خودرو را افزایش می دهد؟

به عنوان مثال در مناطق کوهستانی به دلیل ارتفاع زیاد نسبت به سطح دریا، فشار هوا و دما کاهش می یابد و غلظت اکسیژن دستخوش تغییرات می شود. در نتیجه کیفیت هوای ورودی به موتور خودرو متفاوت از سایر نواحی خواهد بود. در این صورت اگر ای سی یو، تحت شرایط یکسان که توسط کمپانی برنامه ریزی شده است، عمل کند، و شرایط متفاوت آب و هوایی اعمال نشود ممکن است بازدهی خودرو کاهش یافته و به اصطلاح خودرو دچار ریپ زدن شود.

جهت پیشگیری از این مورد می توانیم با تغییر تنظیمات و پارامترهای مربوطه در ای سو یو خودرو، مانند زمان و میزان پاشش سوخت، جداول سیستم جرقه زنی و… به افزایش  بازدهی و راندمان موتور خودرو کمک کنیم. بدین ترتیب دیگر نگرانی شرایط جوی را نخواهیم داشت!

بنابراین با تغییر پارامترهای مربوطه می توان باعث عملکرد بهتر خوردو، افزایش شتاب، کاهش مصرف سوخت و  کاهش ناک (احتراق پیش رس) خودرو شد.

تا اینجا از مزایا و معایب ریمپ خودرو ، فقط مزایای آن را بررسی کردیم. در ادامه به این سوال جواب می دهیم که آیا ریمپ کردن خودرو ضرر هم دارد یا خیر؟

مزایا و معایب ریمپ خودرو

در ابتدا ذکر این نکته حائز اهمیت است که ریمپ ای سی یو ، توسط افراد غیر متخصص ممکن است آسیب های جدی را به موتور خودروی شما وارد کند. پس لازم است این کار توسط افراد متخحصص و مجرب و در مراکز معتبر انجام شود. مثلا با افزایش آوانس جرقه زنی می توان باعث افزایش قدرت موتور شد. اما اگر این کار بدون در نظر گرفتن کیفیت سوخت انجام شود، موجب ناک (احتراق پیش رس) در موتور خودرو شده و دمای موتور را بیش از حد بالا می برد. همین امر موجب ذوب شدن پیستون ها، تخریب کاتالیزور و آسیب جدی به سوپاپ ها می شود.

در صورتی که ریمپ توسط افراد متخصص و مجرب انجام شود مزایای زیر را به دنبال دارد :

  1. افزایش شتاب اولیه و ثانویه
  2. کاهش مصرف سوخت و جلوگیری از خام سوزی خودرو
  3. افزایش بازدهی موتور خودرو
  4. برطرف کردن محدودیت های سرعت که توسط کمپانی  اعمال شده است

و…


کانال آپارات کارشناس آرتا | اینستاگرام کارشناس آرتا |

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *