انواع خودروهای هیبریدی

با سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین استقبال از خودروهای هیبریدی روز به روز افزایش می یابد. خودروهایی که علاوه بر کاهش مصرف سوخت و صرفه جویی در هزینه ها، ضرر کمتری هم به محیط زیست وارد می کنند. میزان مصرف سوخت خودروی هیبریدی در بازه 2 تا 5 لیتر در 100 کیلومتر قرار می گیرد. این میزان مصرف در خودروهای کمپانی های مختلف متفاوت است.تولید انبوه این خودروها از سال 1999 میلادی آغاز شد و امروزه انواع خودروهای هیبریدی مورد توجه کمپانی های بزرگ خودروسازی همچون تویوتا، هندا، میتسوبیشی،فیات، فورد،جنرال موتورز،نیسان، پژو و… قرار گرفته اند!

انواع خودروهای هیبریدی چگونه کار می کنند؟

این خودروها شامل موتور احتراق داخلی و موتور الکتریکی همراه با باتری هستند، به طوریکه هم از مزایای خودروهای الکتریکی امروزی و هم از مزایای خودروهای احتراق داخلی سنتی بهره مند می شویم. ترکیب این دو موتور علاوه بر این که باعث کاهش چشمگیر مصرف سوخت می شود، می تواند معایب خودروهای الکتریکی خالص را برطرف نماید و همانند خودروهای بنزینی قدرت و شتاب مناسب را تولید نماید. به طوریکه با خودروهای هیبریدی می توانید مسافت بیشتری را با مصرف سوخت کمتر نسبت به خودروهای بنزینی طی نمایید، بدون آنکه نیاز به شارژ بوسیله برق داشته باشید، مشکلی که خودروهای تمام الکتریکی دارند!

به طور کلی و به زبان ساده خودروی هیبریدی خودرویی است که از دو منبع انرژی متفاوت جهت حرکت استفاده می کند. امروزه شناخته شده ترین خودروی هیبریدی خودرویی است که علاوه بر یک موتور درون سوز (بنزینی یا دیزلی) از یک موتور الکتریکی نیز برای حرکت بهره می برد.

خودروی هیبریدی و انواع آن- میزان مصرف خودرو هیبریدی

خودروی هیبریدی چگونه کار می کند؟

در ادامه این مقاله انواع خودروهای هیبریدی و نحوه عملکرد هر یک از آنها را شرح می دهیم.خودروهای هیبریدی را می توان از نظر طراحی نیرو محرکه به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد، سری و موازی.

—در خواست کارشناسی انواع خودروهای هیبریدی در کارشناسی خودرو آرتا—

انواع خودروهای هیبریدی

خودرو های هیبریدی سری Series Hybrid

در این نوع از خودروهای هیبریدی موتور احتراقی (بنزینی یا دیزلی)نیرو را مستقیما به چرخ ها وارد نمی کند بلکه همانند یک ژنراتور عمل کرده و تنها وظیفه شارژ باتری خودرو جهت حرکت را بر عهده دارد. و موتور ( یا موتورهای) الکتریکی نیروی لازم جهت حرکت خودرو را به چرخ ها وارد می کنند.

انرژی الکتریکی را نمی توان همچون انرژی شیمیایی در حجم بالا ذخیره کرد، در نتیجه برد این نوع خودروهای هیبریدی کم است و برای طی کردن مسافت های طولانی اصلا مناسب نیستند، در ضمن میزان مصرف خودروی هیبریدی از نوع سری نسبتا بیشتر است. زیرا موتور احتراقی همواره در حال شارژ کردن باتری می باشد.

خودروهای هیبریدی موازی  Parallel Hybrid

در این نوع از خودروهای هیبریدی موتور احتراقی همراه با موتور الکتریکی همزمان وظیفه تامین نیروی محرکه خودرو را بر عهده دارند. به عبارتی دیگر در هردوی این موتورها به چرخ ها متصل هستند و هر کدام به تنهایی می توانند خودرو را به حرکت درآورند. در واقع هنگامی که خودرو شتاب می گیرد موتور الکتریکی انرژی اضافی را تولید می کند، یعنی  هر دو موتور به موازات هم در حرکت خودرو سهیم هستند.

خودروهای هیبریدی سری-موازی Series-Parallel Hybrid

همانطور که از نام این نوع از خودروهای هیبریدی پیداست، این خودروها از کنار هم قرارگرفتن هر دو تکنولوژی سری و موازی تشکیل شده اند. به طوریکه این نوع خودروی هیبریدی با در نظرگرفتن مزایا و معایب هریک از انواع سری و موازی ساخته شده اند.

در خودروی هیبریدی ترکیبی موتور احتراقی (بنزینی یا دیزلی) هنگامی فعال می شود که خودرو نیاز به قدرت بیشتری برای حرکت داشته باشد، مثلا هنگام افزایش سرعت و رانندگی در مسیرهای سربالایی. ولی در سرعت های پایین و سرازیری ها این موتور الکتریکی است که وظیفه حرکت خودرو را بر عهده می گیرد. در هنگام توقف موتور بنزینی به صورت خودکار خاموش و موتور الکتریکی شروع به کار می کند تا میزان مصرف خودروی هیبریدی  کاهش یابد. با فشار دادن پدال گاز مجددا موتور احتراقی شروع بکار کرده و نیروی لازمه حرکت خودرو را تامین می کند.

انواع خودرو هیبریدی- خودرو هیبریدی سری و موازی

عملکرد خودروی هیبریدی سری و موازی

خودروهای هیبریدی ملایم Mild Hybrid

این نوع از خودروهای هیبریدی عملکرد نسبتا مشابه با خودروهای هیبریدی موازی دارند، به این صورت که موتور الکتریکی به تنهایی قادر به تامین نیروی خودرو نیست و به موازات آن موتور احتراقی نیز کار می کند. در این نوع هیبرید موتور الکترکی نقش چندانی در تامین نیروی خودرو ندارد بنابراین نیاز به باتری قوی با قابلیت ذخیره سازی بالا وجود ندارد و نسبت به انواع دیگر خودروهای هیبریدی ارزان تر می باشد.

خودروهای هیبریدی تمام هیبرید Full Hybrid

در این نوع از خودروهای هیبریدی امکان استفاده همزمان از موتور احتراقی و الکتریکی وجود دارد و حتی راننده می تواند یکی از این دو موتور را فعال کند. تفاوت این نوع هیبرید با هیبرید ملایم در آن است که خودرو می تواند تنها با موتور الکتریکی حرکت کند، اما این مسافت کوتاه و چیزی در حدود 30 کیلومتر می باشد. در این نوع از خودروهای هیبریدی نیز مانند انواع موازی و ملایم هنگام ترمز گرفتن و انرژی حاصل از این عمل، باتری خودرو شارژ می شود.

خودروهای هیبریدی شارژی Plug-in Hybrid

در این نوع از خودروهای هیبریدی که به خودروهای هیبریدی پلاگین یا شارژی موسوم اند هم مانند انواع دیگر این خودروها از ترکیب دو موتور بنزینی و الکتریکی استفاده شده است. با این تفاوت که این خودروها دارای باتری های بزرگ تر و قدرتمندتری هستند و تنها در صورتی موتور بنزینی روشن می شود که باتری ها کاملا خالی شده باشند. مزیتی که این خودروها نسبت به نوع ملایم و تمام هیبرید دارند این است که با اتصال به پریزهای برق موجود در ایستگاههای شهری قابل شارژ هستند!

این نوع خودروهای هیبریدی برای افرادی که مسافت های کوتاه شهری را طی می کنند بسیار مناسب است، زیرا قادرند مسافتی در حدود 50 کیلومتر را در هر بار شارژ طی کنند.

در آخر ذکر این نکته حائز اهمیت است که میزان مصرف خودروی هیبریدی


کانال آپارات کارشناس آرتا |اینستاگرام کارشناسی آرتا

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *