عادت های غلط که به خودرو آسیب می زنند

با افزایش قیمت خودروها و قطعات آن، نگهداری از این سرمایه، کار چندان آسانی بنظر نمی رسد. اما با رعایت چند نکته ساده ی زیر، علاوه بر کاهش هزینه ها، ایمنی و آسایش را برای خود و سرنشینان تامین کنید. در ادامه توضیح خواهیم دادکه چگونه با ترک عادت های غلط که به خودرو آسیب می زنند ، میتوانید از خرابی قطعات جلوگیری کرده و هزینه ها خود را کاهش دهید.

—تشخیص قطعات استوک و تعویضی خودرو با کارشناسان آرتا—

عدم استفاده از ترمز دستی هنگام پارک کردن خودرو

عادت های غلط که به خودرو آسیب می زنند

عادت های غلط که به خودرو آسیب می زنند

پس از پارک خودرو در محل مورد نظر (چه در سراشیبی چه در سطح صاف) حتما قبل ازینکه خودرو را اصطلاحا در دنده قرار دهید ترمز دستی را بالا بکشید! زیرا عدم رعایت این مورد باعث ایجاد فشار به گیربکس و آسیب جدی به آن می شود!

عدم توقف کامل قبل از تعویض دنده

حتما برایتان پیش آمده است که در حالتی که خودرو هنوز رو به عقب حرکت می کند دنده را عوض کرده و به سمت جلو حرکت  کنید! این عمل باعث آسیب جدی  به چرخ دنده های گیربکس می شود و حتی ممکن است به میل لنگ خودرویتان هم آسیب وارد کند! پس لازم است حتما پس از توقف کامل خودرو اقدام به تعویض دنده و حرکت رو به جلو نمایید!

حرکت در سرپایینی در حالتی که پای خود را روی ترمز نگه داشتید

هنگامی که در حال رانندگی در سرازیری هستید ممکن است برای کاهش سرعت خودرو پدال ترمز را به صورت مداوم بفشارید! این عمل علاوه بر اینکه باعث می شود لنت شما زود تمام شود به دیسک یا کاسه ترمز نیز آسیب وارد می کند! پس بهتر است برای کاهش سرعت در سرازیری ها از دنده معکوس استفاده نمایید!

به تعویق انداختن تعویض روغن موتور و فیلترها

بسته به نوع خودرو و همچنین نوع روغن موتوری که استفاده می کنید، لازم است روغن موتور خودرویتان را حتما به موقع تعویض کنید. زیرا روغن پس از کارکرد مشخصی غلظت و کارایی اولیه خود را از دست داده و همچنین با ایجاد رسوبات در دراز مدت باعث ایجاد آسیب به قطعات داخل موتور می شود. حتما در هنگام تعویض روغن موتور فیلترها (فیلتر روغن، فیلتر هوا، فیلتر اتاق)را نیز تعویض کنید و همچنین از میزان و سلامت روغن گیربکس و واسکازین مطمئن شوید!

موتور شویی با آب پرفشار کارواش

بهتر است جهت نظافت موتور خودرو از دستمال یا اسپری های  استاندارد موتورشوی استفاده نمایید، آن هم در حالتی که موتور خودرو کاملا سرد باشد! زیرا استفاده از آب پرفشار کارواش ها موجب آسیب به سیستم یرقی خودرو می شود. حتی در حالتی که موتور خودرو داغ باشد ممکن است پاشیدن آب سرد موجب اعوجاج در قسمت های فلزی موتور و خرابی قطعات خودرو شود.

بد استارت زدن به خودرو

قبل از استازت زدن به موتور خودرو حتما ابتدا سوئیچ را باز کرده و اجازه دهید پمپ بنزین سوخت لازم را به موتور انقال دهد تا احتراق کاملی صورت بگیرد. همچنین قبل از استارت زدن حتما از خاموش بودن کولر خودرو ، چراغ ها، سیستم صوتی ، برف پاک کن و… اطمینان پیدا کنید!

نادیده گرفتن علائم هشداری و صداهای خودرو

یکی از عادت های غلط که به خودرو آسیب می زنند ،نادیده گرفتن علائم هشداریست. در صفحه کیلومتر خودروها علائم هشدار دهنده ای تعبیه شده که روشن شدن هریک از آنها نشانگر نقصی در سیستم مربوطه می باشد که فورا باید به مکانیک و متخصص خودرو مراجعه نمایید! همچنین ممکن است به یکباره صدایی در سیستم خودرو احساس کنید که ممکن است در موتور یا چرخ ها یا سیستم تعلیق خودرو باشد که در هرصورت مراجعه به مکانیک و متخصص خودرو الزامی می باشد! توجه کنید که نادیده گرفتن هر یک از این موارد ممکن است خسارات جبران ناپذیری به خودرو شما وارد کند!

رانندگی با باک نسبتا خالی

تجربه اتمام بنزین خودرو در جاده ها، تجربه تلخی است که ممکن است همه ما آن را تحربه کرده باشیم! علاوه بر این رانندگی با باک نسبتا خالی به پمپ بنزین خودرو  آسیب وارد می کند، زیرا تنها بنزین است که وظیفه خنک نگه داشتن این پمپ را بر عهده دارد!

چک کردن دوره ای مایعات خودرو

چک کردن و بررسی سطح مایعات خودرو می تواند عمر خودرو و همچنین ایمنی در هنگام رانندگی را افزایش دهد. همچنین از خرابی قطعات خودرو ،مانند واتر پمپ، اویل پمپ و… جلوگیری  می کند.پس لازم است در بازه های زمانی کوتاه ،سطح روغن موتور، مایع رادیاتور و ضدیخ ، روغن ترمز، روغن هیدرولیک فرمان را بررسی و در صورت نیاز اقدام به سرریز یا تعویض نمایید!

استفاده از آب لوله کشی شهری در رادیاتور خودرو

پرکردن رادیاتور ماشین با آب لوله کشی باعث ایجاد رسوبات مضر در محفظه رادیاتور، واتر پمپ و محفظه موتور می شود که ممکن است در دراز مدت منجر به آسیب به موتور خودرو و حتی سوختن واشر سرسیلندر شود. بهتر است از مایعات مخصوص و استاندارد موجود در بازار استفاده نمایید.

بالا کشیدن ترمز دستی بدون فشردن کلید آن

حتما هنگام بالا کشیدن ترمز دستی کلید تعبیه شده در ابتدای آنرا فشار دهید زیرا عدم توجه به این مورد باعث فشار آمدن به سیستم ترمز و خرابی چرخ دنده های ترمز دستی می شود.

فشردن پدال ترمز هنگام عبور از روی دست انداز

حتما قبل از رسیدن به دست انداز سرعت خود را به اندازه کافی کاهش دهید تا محبور نباشید هنگام عبور از روی دست انداز هم پدال ترمز را بفشارید. زیرا این کار باعث آسیب به سیستم ترمز، سیستم تعلیق و اکسل های خودرو می شود.

حمل بار بیش از حد مجاز با خودرو

خرابی قطعات خودرو

عادت های غلط آسیب رسان به خودرو

همواره به میزان استاندارد ومجاز میزان تحمل بار که توسط شرکت سازنده ارائه می شود توجه کنید! زیرا بار زدن بیش از حد مجاز باعث فشار آمدن به سیستم تعلیق، سیستم ترمزها و لاستیک های خودرو می شود و حتی ممکن است باعث ترکیدن لاستیک خودرو و صدمات جبران ناپذیر به خودرو شود.


کانال آپارات کارشناس آرتا| اینستاگرام کارشناس آرتا

.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *